STARE FOTOGRAFIE LUBLINA NA KOŃCU STRONY

a to katalog wystawy fotograficznej w Wojewódzkim Domu Kultury w Lublinie
Jacek KMIEĆ, Tadeusz Jan CHMIELEWSKI


   Fotografia jest utrwalaniem i przekazywaniem własnego spojrzenia na rzeczywistość. Nasze widzenie świata, wrażliwość, bogactwo wewnętrzne są kształtowane, między innymi, przez to co spostrzegamy. A otacza nas, coraz bardziej, dezindydywidualizujący świat bloków o podobnych fasadach i wnętrzach, w klatki których wtłoczeni są ludzie wraz z regałami i telewizorami.

Podgrodzie jest naturalnym skansenem w centrum rozbudowującego się miasta. Miejscem, gdzie każdy dom jest inny, gdzie każdy dom został z upływem czasu, wzbogacony przybudówkami, schodkami, gołębnikami i innymi tworami inwencji i rąk kolejnych mieszkańców. Tu, na Podgrodziu człowiek może stanąć na prawdziwych kamieniach bruku, tu może przejść po ziemi, tu może wspiąć  się pod górę bez schodów, tu nie spotka tabliczki: „Nie deptać trawników”... Tu każdy ruch głową, oczami dostarcza nam nowych widoków, wrażeń.

    Szkoda, że autorzy w swoich fotografiach pokazali głównie otoczenie, w jakim przebywają ludzie a mniej ich samych. A przecież tu się żyje i to pełniej niż w nowych dzielnicach-sypialniach.

    Wystawie tej towarzyszy mój lęk przed ludźmi zmieniającymi świat, chcącymi innych uszczęśliwiać bez ich głębokiego poznania, przed tymi, którzy wytyczają ścieżki, asfaltują je, strzygą żywopłoty, grodzą trawniki, ustawiają zakazy, budują bloki...

    Mam nadzieję, że Podgrodzie przetrwa (nie tylko na fotografiach) jako miejsce, gdzie można zetknąć się z innym światem, inną prawdą człowieka. Wystawa niech będzie zaproszeniem na spacer tą ulicą.

Waldemar Frąckiewicz (komisarz wystawy), 1984
Jacenty DROZD, Krzysztof SZELOCH


Małgorzata WĄSIEL, Waldemar FRĄCKIEWICZ


Andrzej MISZTAL, Bogdan TARASIUK


Roman DOBROWOLSKI, Jan GAJEWSKI


Marek KOZIOŁ, Grzegorz CZUPKAŁŁO

ul. Górna, fot. Piotr BAKUN


1959 fot. Kazimierz Domański

Podgrodzie - jeszcze 6 fot. z 1984

Podgrodzie 1972 - fot. A. Kozłowski

pod Zamkiem 1948 - 1951, 1972

ze zbiorów Muzeum Historii Miasta

stare pocztówki na stronach MDK

1939 - 1941

LUBLIN stare zdjęcia zbierane przez Mariusza

[Lublin] Stare widoki, fotki, ryciny, plany

Gerald Howson LUBLIN 1959, na Facebooku: Bogdan Frymorgen

stary LUBLIN mało znany i ginący

Waldemar FRĄCKIEWICZ - WIDZENIE: INDEX